Zamknij nagłówke

Endgamem nazywamy zwykle te część gry, która dostępna jest po ukończeniu aktualnego wątku fabularnego - to, co sobą obejmuje może z czasem zmieniać się wraz dodawaniem przez wydawcę nowej zawartości do gry.

W odróżnieniu od "normalne" zawartości gry endgame jest dużo trudniejszy i wymagający. Poza koniecznością zebrania najlepszego dostępnego sprzętu wymaga także zebrania dobrej i zgranej drużyny.

Aktualnie, o endgame w Final Fantasy XIV możemy mówić po zakończeniu głównego wątku fabularnego. Po wydarzeniach z filmiku gracz zyskuje dostęp do primali na wyższym poziomie: Ifrit, Garuda i Titan (w tej kolejności) oraz ostatecznie raidu na 8 osób - The Binding Coil of Bahamut.

Tomes of Philosophy, Mythology

Dodatkowo, kilka ostatnich fabularnie instancji pozwala nam zdobywać nową walutę - Tomes of Philosophy i Tomes of Mythology. Waluta ta przyznawana jest każdemu graczowi za skończenie danej instancji albo zabicie konkretnego bossa. Zebraną walutę możemy wymienić na ekwipunek wysokiego poziomu u sprzedawcy w Revenant's Toll (Mor Dhona). 

Ekwipunek raidowy pierwszego poziomu (Darklight lub T1 czy AF+1, item level 70) kosztuje od 375 do 1320 ToP za sztukę, podobnie ma się ekwipunek kupowany za Tomes of Mythology (iLvl 90).

W danym tygodniu możemy zgromadzić maksymalnie 300 ToM, ToP nie mają tygodniowego limitu, jednak możemy mieć ich w jednym momencie tylko 2000. Łatwo zauważyć, że by kupić 1 element iLvl 90 musimy "farmić" przynajmniej 2 tygodnie - więcej, jeżeli chcemy kupić elementy pancerza.

Kolejność uzbrajania

Po zakończeniu głównego wątku fabularnego będziemy dysponować ~220 ToP (100 za każdą z ostatnich 2 instancji i po klilka z wcześniejszych). Naszym pierwszym krokiem powinno być dofarmienie do chociażby 1 czy 2 elementów Darklight. Przed zakupem polecam przeanalizować który element da nam największą zmianę w interesujących nas statystykach - w ten sposób kolejne farmienie będzie łatwiejsze.

Należy mieć na uwadze, że możemy dysponować maksymalnie 1 sztuką każdego przedmiotu, dlatego nie kupimy 2 takich samych pierścieni!

Kiedy już mamy gotowe 1-2 elementy Darklight możemy spróbować swoich sił w walce z Ifrytem HM. Quest na niego otrzymamy w Walking Sands, czyli tam, gdzie większość questów fabularnych. Każdy pokonany Ifryt wyrzuca 1 losową broń - zdobycie naszej może zająć więc trochę czasu.

W tzw. międzyczasie oczywiście dalej farmimy ToP i ew. zaczynamy quest na zdobycie najlepszej aktualnie dostępnej broni - Relic (o tym w innym poradniku).

Gdzie chodzić, żeby się nie nachodzić

Jeżeli zależy nam na farmieniu Tomes of Philosophy powinniśmy zacząć od chodzenia na Castrum Meridianum - jest to druga od końca i pierwsza 8 osobowa instancja (nie licząc wcześniejszego przeciwnika). Każde ukończenie tej lokacji daje nam 100 ToP - przy dobrej grupie nie powinno zająć nam to więcej niż 40 minut.

Kiedy uznamy już, że mamy dosyć elementów Darklight i dobrą broń, naszym kolejnym krokiem powinno być udanie się na Amdapor Keep. Jest to lokalizacja przeznaczona dla 4 osób. Zabicie wszystkich bossów nagrodzi nas 80 ToP i 40 ToM. Dla świeżych 50 lokacja ta może być trudna, ale weterani mogą robić ją w około 30-40 minut. Dodatkowo na lokacji możemy zebrać sprzęt iLvl 60 - stanowi on przejście pomiędzy naszą zbroją klasową (AF) a Darklight.

Podobnie jak Ifryt - Garuda i Tytan także upuszczają bronie dla każdej z klas, jednak ich pokonanie stanowi dużo większe wyzwanie. Do Garudy sugeruję uzbierać minimum 5 elementów Darklight, zaś do Tytana podchodzić TYLKO z pełnym Darklight - wcześniej koniecznie zaznajomcie się z taktykami!

Pokonanie każdego z primali nagradza nas niewielką ilością ToP i ToM - jednak dużo wydajniej wychodzi nam bieganie na CM / AK.

Tytan leży, co dalej?

Po pokonaniu Tytana uzyskamy dostęp do ostatniej aktualnie lokacji w grze - The Binding Coil of Bahamut. Lokacja ta przewidziana jest dla 8 graczy, którzy wyposażeni są minimum w pełen Darklight i potrafią doskonale koordynować swoje działania.

The Binding Coil (BC, coil) nie jest dostępne z poziomu Duty Finder - wejście znajduje się w Wineport. Lokacja podzielona jest na 5 sekcji. Nasze postępy zapisywane są na serwerze i jeżeli zrezygnujemy naszą przygodę będziemy kontynuować od ostatniej sekcji, do jakiej weszliśmy. Sekcje te nazywają się "Turn 1" - "Turn 5". Z czasem planowane jest dodanie kolejnych sekcji.

Z uwagi na zapisywanie postępu, zostaniemy umieszczeni w miejscu, do którego dostęp ma najbardziej zaawansowany w lokacji członek drużyny - musi on też być przywódcą grupy. Przykładowo, jeżeli dołączamy do grupy, której leader ma już odblokowane Turn 3, my zaś idziemy pierwszy raz, nasz postęp zmieni się na Turn 3 i nie będziemy mieli już dostępu do Turn 1 i Turn 2. Dodatkowo, ukończywszy jakikolwiek Turn z jedną grupą, nie możemy już wejść na ten lub niższy Turn z inną grupą - nie ważne czy jesteśmy przywódcą, czy członkiem grupy.

Co tydzień, w poniedziałek, postęp wszystkich graczy jest resetowany i wszyscy zaczynamy od zera.

Jako nagrodę za pokonanie bossów w kolejnych częściach instancji otrzymujemy Tomes of Mythology oraz ekwipunek iLvl 90 (najlepszy na te chwilę).